Konferencja-Debata „Bezpieczna przyszłość dorosłych osób z autyzmem”
Z ogromną satysfakcją relacjonujemy wam przebieg naszej konferencji-debaty „Bezpieczna przyszłość dorosłych osób z autyzmem”, objętej honorowym patronatem Burmistrza Dzielnicy Targówek, Pana Krzysztofa Miszewskiego, która odbyła się 21.06.2024 r. w gościnnych progach Dom Otwarty przy ul. Radzymińskiej 123 w Warszawie.
Nasza Fundacja Giganci kończy realizację projektu „Uczymy się pomagać opiekunom osób z niepełnosprawnościami” w ramach programu Erasmus+Edukacja Dorosłych. Konferencja była doskonałą okazją, aby podzielić się wiedzą i zdobytymi doświadczeniami z odbytych staży w stowarzyszeniach francuskich, udzielających od ponad 40 lat wsparcia osobom z autyzmem i ich rodzinom, prowadzących ośrodki pobytu dziennego i całodobowego.
Zaprezentowałyśmy dobre praktyki w budowaniu bezpiecznej i szczęśliwej społeczności opiekunów osób niepełnosprawnych, w tym autystycznych.
Pokazałyśmy wzory sprawdzonych rozwiązań zachodnioeuropejskich – na podstawie Francji, której władze publiczne i samorządowe systemowo wspierają tworzenie bezpiecznego otoczenia, mieszkalnictwa dostosowanego pod indywidualne potrzeby osób w spektrum autyzmu.
Pragnąc w jak najbardziej przystępny i obrazowy sposób przybliżyć autyzm i jego specjalne potrzeby nasze samorzeczniczki (mamy nastolatków z autyzmem) i młody samorzecznik (nastolatek w spektrum) bardzo interesująco i wzruszająco opowiedzieli nam swoje historie.
Uczestnicy konferencji przyjęli nas bardzo serdecznie, a nasz przekaz spotkał się z pozytywnym odbiorem. Dowodem tego była debata, która narodziła się w sposób naturalny. W konsekwencji nastąpiło forum wymiany wiedzy i doświadczeń, dobrych praktyk, opinii, dyskusji oraz co najważniejsze inspiracji do dalszej współpracy.
Konkluzją owocnej debaty było jednomyślne stwierdzenie, iż tylko działając wspólnie, możemy doprowadzić do zmian ustawowych, koniecznych dla funkcjonowania miejsc dedykowanych szczególnym potrzebom osób z niepełnosprawnościami, a w szczególności osobom w spektrum autyzmu. To w takich miejscach, w godnych warunkach z dostosowanym do indywidualnych potrzeb i możliwości wsparciem, dorosłe osoby w spektrum będą mogły znaleźć swoją bezpieczną przystań. Potrzeba ta jest bardzo pilna.
Debata pozwoliła wszystkim uczestnikom na skupieniu się na potrzebach lokalnej społeczności Targówka – na osobach z niepełnosprawnościami, jak również na dorosłych osobach w spektrum autyzmu.
Z ogromną satysfakcją informujemy, że w czasie konferencji zaszczyciły nas swoją obecnością i udziałem w debacie przedstawiciele władz Warszawy – Wiceprezydentka m.st. Warszawy Pani Adriana Porowska, Burmistrz Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy Pan Krzysztof Miszewski, Wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Targówek Pani Joanna Mroczek Radna dzielnicy Targówek.
Dziękujemy pani Wiceprezydent Adriana Porowska za okazane zainteresowanie i deklarację współpracy z naszą fundacją. Trzymamy mocno kciuki za Pani sukcesy w ważnej misji, której się Pani podjęła.
Pan Burmistrz Krzysztof Miszewski zrelacjonował nam dotychczasowe sukcesy Dzielnicy Targówek w dziedzinie pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Dzięki staraniom wielu osób, niedługo zostanie oddane do użytku wspaniałe miejsce – DPS przy ul. Wysockiego, na który czeka wiele starzejących się rodziców, którzy opiekują się dorosłymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Cieszymy się, że nasza dzielnica Targówek dołącza do awangardy w dziedzinie pomocy społecznej.
Pani Wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Joanna Mroczek potwierdziła zainteresowanie radnych Targówka tematyką problemów osób neuroróżnorodnych i wykazała się bardzo cenną dla nas wrażliwością i empatią.
W konferencji-debacie wzięła udział również Dyrektor Dom Kultury Świt na Targówku Pani Lidia Krawczyk Lidia Krawczyk oraz Zastępca Dyrektora Domu Kultury Świt na Targówku Pani Kasia Kordowiak-Zdunek. Dziękujemy za ciekawy głos, praktyczne wskazówki, a przede wszystkim ciepłe przyjęcie i wsparcie naszych działań.
Dziękujemy za wielkie zainteresowanie tematyką przez Urząd Dzielnicy Targówek oraz Dzielnicowa Komisja Dialogu Społecznego Targówek – DKDS, Pani Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej, Funduszy Europejskich i Analiz dla Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy Pani Sylwia Weilandt i Głównemu Specjaliście ds. Komunikacji Społecznej Pani Agnieszce Wyszkowskiej.
Dziękujemy również za cenny głos Panu Adamowi Jaworowskiemu Przewodniczącemu Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego.
Mieliśmy wyjątkową sposobność na otwartą formułę rozmów i czas na przedstawienie obaw rodziców osób z niepełnosprawnościami o przyszłość naszych dorastających dzieci w spektrum autyzmu w dzielnicy Targówek. Okazane przez władze zrozumienie potrzeb dorosłych osób z autyzmem i ich rodzin oraz konkretne deklaracje były dla nas pozytywnym zaskoczeniem. Jesteśmy pewne, że dzięki otwartości władz m.st. Warszawy nasze działania przyniosą dobre owoce. Nie zabraknie nam zapału i energii do dalszej społecznej pracy i współpracy ze wszystkimi sojusznikami naszej sprawy.
Aktywny udział zaprzyjaźnionych z nami fundacji dał nam wielką moc w debacie. Dziękujemy za liczne głosy, cenne i konstruktywne wypowiedzi Fundacja SYNAPSIS r.pr. Pani Izabelli Zielińskiej, Fundacja ALEKlasa – wspieramy edukację i rozwój dzieci w spektrum autyzmu Pani Izabela Hnidziuk-Machnica, Konsultacje Kryzysowe, spektrum autyzmu. Dziękujemy za ogromne wsparcie Fundacja Idylla Pani Zofii Kacprzak oraz TaSzansa Pani Magdalena Skorupka. Jesteśmy wdzięczni, że możemy na Was liczyć i wzajemnie się wspierać.
Całe wydarzenie nie powstałoby bez WAS – Rodziców, Opiekunów Osób z Niepełnosprawnościami z Targówka i okolic. Wasza autentyczność, Wasze historie pokazują jak silna jest potrzeba powstawania bezpiecznych przestrzeni dla Waszych dorastających dzieci w spektrum autyzmu i towarzyszącymi im różnymi niepełnosprawnościami. Wasze głosy są najcenniejsze i bardzo potrzebne. Dziękujemy za odwagę przybycia i dzielenia się Waszym życiem, a przede wszystkim lękiem w kwestii: co będzie dalej z moim dorosłym dzieckiem, kiedy mnie zabraknie? Jesteście żywym przykładem na to, że problem istnieje i chcecie być spokojni o przyszłość Waszych Dzieci.
Sukces naszej konferencji zawdzięczamy gospodarzom niezwykłego miejsca – Dom Otwarty. Jest to inkluzywny dom kultury, odpowiadający na realne potrzeby osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin. To tu rodzą się wspaniałe pomysły na organizowanie konferencji, debat, dyskusji, otwartych formuł dotyczących tematów niepełnosprawności jak również aktywizacja wszelkich warsztatów dla ludzi z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Dom Otwarty – to Dom Marzeń. To Dom tętniący życiem, otwartością, dobrem i przyjaznym nastawieniem. Tworzą go ludzie, którzy mają w sobie mnóstwo empatii, zrozumienia i tolerancji, przede wszystkim chęci pomocy słabszemu, wymagającemu większego wsparcia. Dziękujemy za tę możliwość współpracy i korzystania z Waszych przestrzeni. Koordynator Dom Otwarty Pani Justyna Smerda-Czopek oraz Pani Milena Bukowska stanęły na wysokości zadania, aby całość konferencji przebiegła w sposób płynny, harmonijny, dostosowany pod nasze potrzeby, a przede wszystkim, aby Nasi Goście poczuli się jak w domu. Dziękujemy.