Fundacja Giganci

Nasze konferencje

Fundacja Giganci

Pomóż nam pomagać!

Nasze konferencje

Fundacja Giganci  jest organizacją pozarządową zajmującą się wspieraniem osób z niepełnosprawnością, w tym osób z ASD oraz ich opiekunów.

Regularnie organizujemy konferencje – debaty dotyczące przyszłości naszej społeczności i innych opiekunów osób z niepełnosprawnością w Polsce. Chcemy wypracować nowe podejście do budowania bezpieczeństwa i szczęśliwego życia dla nich wszystkich.

O nas Fundacja Giganci dla opiekunów osób z ASD

Konferencja- Debata
„Bezpieczna przyszłość dorosłych osób z autyzmem”

21.06.2024

Konferencja-Debata „Bezpieczna przyszłość dorosłych osób z autyzmem”

Z ogromną satysfakcją relacjonujemy wam przebieg naszej konferencji-debaty „Bezpieczna przyszłość dorosłych osób z autyzmem”, objętej honorowym patronatem Burmistrza Dzielnicy Targówek, Pana Krzysztofa Miszewskiego, która odbyła się 21.06.2024 r. w gościnnych progach Dom Otwarty przy ul. Radzymińskiej 123 w Warszawie.
Nasza Fundacja Giganci kończy realizację projektu „Uczymy się pomagać opiekunom osób z niepełnosprawnościami” w ramach programu Erasmus+Edukacja Dorosłych.
Konferencja była doskonałą okazją, aby podzielić się wiedzą i zdobytymi doświadczeniami z odbytych staży w stowarzyszeniach francuskich, udzielających od ponad 40 lat wsparcia osobom z autyzmem i ich rodzinom, prowadzących ośrodki pobytu dziennego i całodobowego.
Zaprezentowałyśmy dobre praktyki w budowaniu bezpiecznej i szczęśliwej społeczności opiekunów osób niepełnosprawnych, w tym autystycznych.
Pokazałyśmy wzory sprawdzonych rozwiązań zachodnioeuropejskich – na podstawie Francji, której władze publiczne i samorządowe systemowo wspierają tworzenie bezpiecznego otoczenia, mieszkalnictwa dostosowanego pod indywidualne potrzeby osób w spektrum autyzmu.
Pragnąc w jak najbardziej przystępny i obrazowy sposób przybliżyć autyzm i jego specjalne potrzeby nasze samorzeczniczki (mamy nastolatków z autyzmem) i młody samorzecznik (nastolatek w spektrum) bardzo interesująco i wzruszająco opowiedzieli nam swoje historie.
Uczestnicy konferencji przyjęli nas bardzo serdecznie, a nasz przekaz spotkał się z pozytywnym odbiorem. Dowodem tego była debata, która narodziła się w sposób naturalny. W konsekwencji nastąpiło forum wymiany wiedzy i doświadczeń, dobrych praktyk, opinii, dyskusji oraz co najważniejsze inspiracji do dalszej współpracy.
Konkluzją owocnej debaty było jednomyślne stwierdzenie, iż tylko działając wspólnie, możemy doprowadzić do zmian ustawowych, koniecznych dla funkcjonowania miejsc dedykowanych szczególnym potrzebom osób z niepełnosprawnościami, a w szczególności osobom w spektrum autyzmu. To w takich miejscach, w godnych warunkach z dostosowanym do indywidualnych potrzeb i możliwości wsparciem, dorosłe osoby w spektrum będą mogły znaleźć swoją bezpieczną przystań. Potrzeba ta jest bardzo pilna.
Debata pozwoliła wszystkim uczestnikom na skupieniu się na potrzebach lokalnej społeczności Targówka – na osobach z niepełnosprawnościami, jak również na dorosłych osobach w spektrum autyzmu.
Z ogromną satysfakcją informujemy, że w czasie konferencji zaszczyciły nas swoją obecnością i udziałem w debacie przedstawiciele władz Warszawy – Wiceprezydentka m.st. Warszawy Pani Adriana Porowska, Burmistrz Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy Pan Krzysztof Miszewski, Wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Targówek Pani Joanna Mroczek Radna dzielnicy Targówek.
Dziękujemy pani Wiceprezydent Adriana Porowska za okazane zainteresowanie i deklarację współpracy z naszą fundacją. Trzymamy mocno kciuki za Pani sukcesy w ważnej misji, której się Pani podjęła.
Pan Burmistrz Krzysztof Miszewski zrelacjonował nam dotychczasowe sukcesy Dzielnicy Targówek w dziedzinie pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Dzięki staraniom wielu osób, niedługo zostanie oddane do użytku wspaniałe miejsce – DPS przy ul. Wysockiego, na który czeka wiele starzejących się rodziców, którzy opiekują się dorosłymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Cieszymy się, że nasza dzielnica Targówek dołącza do awangardy w dziedzinie pomocy społecznej.
Pani Wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Joanna Mroczek potwierdziła zainteresowanie radnych Targówka tematyką problemów osób neuroróżnorodnych i wykazała się bardzo cenną dla nas wrażliwością i empatią.
W konferencji-debacie wzięła udział również Dyrektor Dom Kultury Świt na Targówku Pani Lidia Krawczyk Lidia Krawczyk oraz Zastępca Dyrektora Domu Kultury Świt na Targówku Pani Kasia Kordowiak-Zdunek. Dziękujemy za ciekawy głos, praktyczne wskazówki, a przede wszystkim ciepłe przyjęcie i wsparcie naszych działań.
Dziękujemy za wielkie zainteresowanie tematyką przez Urząd Dzielnicy Targówek oraz Dzielnicowa Komisja Dialogu Społecznego Targówek – DKDS, Pani Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej, Funduszy Europejskich i Analiz dla Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy Pani Sylwia Weilandt i Głównemu Specjaliście ds. Komunikacji Społecznej Pani Agnieszka Wyszkowska.
Dziękujemy również za cenny głos Panu Adam Jaworowski Przewodniczącemu Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego.
Mieliśmy wyjątkową sposobność na otwartą formułę rozmów i czas na przedstawienie obaw rodziców osób z niepełnosprawnościami o przyszłość naszych dorastających dzieci w spektrum autyzmu w dzielnicy Targówek. Okazane przez władze zrozumienie potrzeb dorosłych osób z autyzmem i ich rodzin oraz konkretne deklaracje były dla nas pozytywnym zaskoczeniem. Jesteśmy pewne, że dzięki otwartości władz m.st. Warszawy nasze działania przyniosą dobre owoce. Nie zabraknie nam zapału i energii do dalszej społecznej pracy i współpracy ze wszystkimi sojusznikami naszej sprawy.
Aktywny udział zaprzyjaźnionych z nami fundacji dał nam wielką moc w debacie. Dziękujemy za liczne głosy, cenne i konstruktywne wypowiedzi Fundacja SYNAPSIS r.pr. Pani Izabelli Zielińskiej, Fundacja ALEKlasa – wspieramy edukację i rozwój dzieci w spektrum autyzmu Pani Izabela Hnidziuk-Machnica, Konsultacje Kryzysowe, spektrum autyzmu. Dziękujemy za ogromne wsparcie Fundacja Idylla Pani Zofii Kacprzak oraz TaSzansa Pani Magdalena Skorupka. Jesteśmy wdzięczni, że możemy na Was liczyć i wzajemnie się wspierać.
Całe wydarzenie nie powstałoby bez WAS – Rodziców, Opiekunów Osób z Niepełnosprawnościami z Targówka i okolic. Wasza autentyczność, Wasze historie pokazują jak silna jest potrzeba powstawania bezpiecznych przestrzeni dla Waszych dorastających dzieci w spektrum autyzmu i towarzyszącymi im różnymi niepełnosprawnościami. Wasze głosy są najcenniejsze i bardzo potrzebne. Dziękujemy za odwagę przybycia i dzielenia się Waszym życiem, a przede wszystkim lękiem w kwestii: co będzie dalej z moim dorosłym dzieckiem, kiedy mnie zabraknie? Jesteście żywym przykładem na to, że problem istnieje i chcecie być spokojni o przyszłość Waszych Dzieci.
Sukces naszej konferencji zawdzięczamy gospodarzom niezwykłego miejsca – Dom Otwarty. Jest to inkluzywny dom kultury, odpowiadający na realne potrzeby osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin. To tu rodzą się wspaniałe pomysły na organizowanie konferencji, debat, dyskusji, otwartych formuł dotyczących tematów niepełnosprawności jak również aktywizacja wszelkich warsztatów dla ludzi z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Dom Otwarty – to Dom Marzeń. To Dom tętniący życiem, otwartością, dobrem i przyjaznym nastawieniem. Tworzą go ludzie, którzy mają w sobie mnóstwo empatii, zrozumienia i tolerancji, przede wszystkim chęci pomocy słabszemu, wymagającemu większego wsparcia. Dziękujemy za tę możliwość współpracy i korzystania z Waszych przestrzeni. Koordynator Dom Otwarty Pani Justyna Smerda-Czopek oraz Pani Milena Bukowska stanęły na wysokości zadania, aby całość konferencji przebiegła w sposób płynny, harmonijny, dostosowany pod nasze potrzeby, a przede wszystkim, aby Nasi Goście poczuli się jak w domu. Dziękujemy.

Konferencja - Debata
V Ogólnopolska konferencja studenckich kół naukowych psychiatrii i psychoterapii
„Po drugiej stronie lustra”

27.04.2024

Konferencja - Debata
V Ogólnopolska konferencja studenckich kół naukowych psychiatrii i psychoterapii
„Po drugiej stronie lustra”

Na zakończenie miesiąca świadomości autyzmu 27.04.2024, nasza Fundacja Giganci miała okazję uczestniczyć w V Ogólnopolskiej konferencji studenckich kół naukowych psychiatrii i psychoterapii             „Po drugiej stronie lustra” zorganizowanej przez Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Nasz warsztat zatytułowany był: „Pacjent w spectrum autyzmu i jego rodzina”.
☑️Mieliśmy okazję zaprezentować misję i działania naszej fundacji, podzielić się doświadczeniami z podroży do Francji odbytych w ramach projektu Erasmus+ Edukacja dorosłych i opowiedzieć o domach opieki, centrach wytchnieniowych, zakładach pracy chronionej dla osób z autyzmem.
 
☑️Na podstawie opracowanej przez francuskie centrum dokumentacji ulotki informacyjnej opracowanej dla służb medycznych, zaproponowaliśmy przyszłym lekarzom praktyczne wskazówki jak zapewnić pacjentowi z autyzmem i jego opiekunowi właściwy poziom opieki.
 
☑️Nasi samorzecznicy Joanna Pęksa, Kamila Śliwka i jej syn Eryk opowiedzieli nam o swoich doświadczeniach z gabinetów lekarskich.
 
Czy było to ciekawe dla naszych słuchaczy?
Audytorium stanowili studenci uniwersytetów medycznych oraz pracownicy naukowi.
Spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem, empatią i zrozumieniem naszych potrzeb. 
Odpowiedzieliśmy na wiele pytań.
Nawiązał się dialog, który daje nam nadzieję, że zmiany pójdą w dobrym kierunku. 
Cieszymy się, że przyszli lekarze są już świadomi tego, czym jest autyzm i jak wiele potrzeb mają pacjenci w spektrum i ich rodziny.
Trzymamy kciuki za ich sukcesy naukowe i zawodowe. 
Dziękujemy, że chcecie nas słuchać. 

Konferencja - Debata
"Ty też masz prawo wiedzieć"

02.03.2024

Konferencja - Debata
"Ty też masz prawo wiedzieć"

W dniu 02.03.2024 w Dom Otwarty dotyczy naszej pierwszej konferencji z cyklu „Ty też masz prawo wiedzieć”. Temat konferencji wpisuje się w zadania statutowe naszej Funadcji Giganci: edukacja nieformalna, pomoc opiekunom osób z niepełnosprawnościami.
My, opiekunowie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami tworzącymi Fundację Giganci dobrze wiemy, jak „smakuje” niepełnosprawność, Przychodzi do nas znienacka, ślepym zrządzeniem losu. Stawia nas i nasza rodzina przed ogromnymi wyzwaniami. Czasami nawet może zostać zachwiany nasz dotychczasowy system, dostępny na podstawie życia nie tylko dziecka, ale i całej jego rodziny.
Życie z niepełnosprawnością dziecka na co dzień oznacza dla nas pokonywanie własnych ograniczeń, podjęcie walki o jego lepszą przyszłość. Odkrywamy w sobie ogromne pokłady cierpliwości i pokory. Żyjemy nadzieją, że nadejdą dobre dni. Wiele z nas zasługuje na miano „cichych bohaterów codzienności.” Walczymy, szukamy pomocy, kołaczemy do różnych instytucji.
Znajomość obowiązujących, tak często niestety zmieniających się przepisów prawa to dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami bardzo istotna, życiowa kwestia. Wielu z nas opiekunów czuje się zagubionych, bezradnych w gąszczu paragrafów, w labiryntach procedur. Nasze prawa często są naruszane, nie egzekwowane, nie wprowadzane w życie. Taka jest niestety smutna rzeczywistość.
Stąd też zrodził się pomysł zorganizowania cyklu konferencji-debat „Ty też masz prawo wiedzieć”. Zachęciła nas do tego jedna z prelegentek, Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie – Agnieszka Kaczmarzyk-Gauzin, która wspiera naszą fundację od początku jej istnienia.
Na konferencji, pro bono, wystąpili dla nas doświadczeni prawnicy, praktycy – Sędziowie Sądu Okręgowego w Warszawie: Panowie Rafał Wagner i Krzysztof Kopciewski. Poruszone zostały ważne tematy z zakresu ubezwłasnowolnienia, renty socjalnej oraz reguł postępowania sądowego w sprawach dotyczących odwołań od decyzji organów rentowych i orzeczeń wojewódzkich zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Dzięki spotkaniu zdobyliśmy bezcenną dla nas bogatą wiedzę, a także mogliśmy usystematyzować to, co już dla nas oczywiste. Mieliśmy również możliwość zadawania nurtujących nas pytań. Prelegenci podzielili się z nami swoimi doświadczeniami z sali sądowej, udzielili wielu cennych wskazówek. Wyszliśmy bogatsi o wiedzę, którą wykorzystamy w naszych staraniach o godne życie naszych dzieci. Jesteśmy pod wrażeniem wiedzy naszych prelegentów, ale też empatii i zrozumienia naszego położenia.
Agnieszka Kaczmarzyk Gauzin, Rafał Wagner i Krzysztof Kopciewski – Bardzo Wam dziękujemy! 
Fundacja Giganci działa dalej na rzecz niepełnosprawnych i ich opiekunów. Wsłuchujemy się w Wasze potrzeby. Piszcie, podzielcie się swoimi historiami, proponujcie jakie zagadnienia chcielibyście poruszyć. Czekamy na Wasze uwagi, pomysły.
Działamy dla Was!

Konferencja
„Kompleksowa opieka nad rodziną pacjenta
w spektrum autyzmu”

24.11.2023

Konferencja
„Kompleksowa opieka nad rodziną pacjenta
w spektrum autyzmu”

Wspólnie z SKN Psychiatrii Dzieci i Młodzieży zorganizowaliśmy oddzielne spotkanie pt. „Kompleksowa opieka nad rodziną pacjenta w spektrum autyzmu”.
Ponad 50 studentów medycyny niepowtarzalnej, wyposażonych w dodatkowe informacje zawierające prezentacjom kompetencji zawodowych, na co dzień z dziećmi w spektrum autyzmu.
Dr Beata Kozielec-Oracka, znakomita psychiatra dziecięca, podziała nam szczegółowe
kryteria diagnozy zaburzeń ze spektrum autyzmu. Jej występowanie było promieniowaniem na świat
medyczny, rzucającym światło na subtelne zróżnicowanie w reakcji na płeć i wiek pacjentów.
Następnie mgr Urszula Wielgat, współpracująca z nami psycholożka, omówiła proces
diagnozy autyzmu za pomocą testów ADI-R oraz ADOS-2. Podkreśliła kontrolę między jednostkami chorobowymi, które zdiagnozowały psychiatrzy, neurologowie, psychologowie, logopedzi i pedagodzy.
Na podstawie doświadczeń, logopedy, mgr Ewy Małachowskiej, które dotyczyły poszczególnych zagadnień na temat różnicowania skutków działania w spektrum autyzmu. Jej leczenie dla lekarzy na temat wsparcia rodziców jest niezwykle istotne.
Jesteśmy dumni, że wydarzenie jest częścią tego wydarzenia. Jako
źródło, otrzymaliśmy cenną informację i otrzymaliśmy informację, że przyczyni się do następnego przygotowania lekarzy.
Nieprzewidziane dla naszego spotkania, już 1.12 o 19:00! Tym razem uważamy nasze
osobiste doświadczenie Bartek Jakubowski samorzecznika, oraz wolontariuszek Fundacja Giganci, które opowiedzą o życiu rodziców dziecka w spektrum lub z innymi
niepełnosprawnością. Zapraszamy do udziału i dołączenia do naszej społeczności, która zmienia świat na lepszy!

Konferencja
„Wesprzyj zmianę postrzegania Siebie
– Opiekuna osoby z niepełnosprawnością”

16.09.2023

Konferencja
„Wesprzyj zmianę
postrzegania Siebie
– Opiekuna osoby z niepełnosprawnością”

Wysłuchując z ogromną uważnością sympatyków Fundacja Giganci oraz biorąc pod uwagę życiowe doświadczenia członków naszej organizacji, składających się głównie z rodziców osób z niepełnosprawnościami i rodziców osób ze spektrum autyzmu, poczuliśmy i dostrzegliśmy konieczność, a wręcz obowiązek podjęcia się niezwykle istotnego tematu:
„Wesprzyj zmianę postrzegania Siebie – Opiekuna osoby z niepełnosprawnością”.
Wybór tego zagadnienia zmobilizował cały team Fundacja Giganci na realizację pierwszej naszej KONFERENCJI. Odbyło się to dzięki pomocy i życzliwości Arteneum i Dom Otwarty oraz zaprzyjaźnionych prelegentów z Fundacja EduMind-Uważność w edukacji, Fundacja ALEKlasa – wspieramy edukację i rozwój dzieci w spektrum autyzmu, wspaniałego pedagoga, terapeutki EMDR, wykładowczyni akademickiej Weronika Lorens-Rosa , również mamy – samorzeczniczki Joanna Pęksa, którzy z oddaniem i sercem poświęcili swój sobotni czas, aby podzielić się wiedzą, doświadczeniem. Nie zabrakło też ludzi dobrej woli, którzy w zupełności nie związani z tematem niepełnoprawności z wielką otwartością i uprzejmością pomogli ogarnąć kwestie techniczne całego przedsięwzięcia.
Kochani! Fajnie, że Jesteście. Bez Was nie udałoby się zrealizować wydarzenia niosącego w sobie bardzo pozytywne przesłanie: „wszystko jest po coś”. Wydarzenia przedstawiającego najlepszy, najwygodniejszy kierunek podążania każdego opiekuna osoby z niepełnoprawnością. Bycie odrobinę egoistą/ egoistką nie jest złe, a wręcz jest to wymagane. Nie dajmy się zwariować. Też mamy prawo odpocząć, zauważać Siebie, dbać o swój dobrostan. To klucz do uśmiechu, akceptacji, istnienia, bycia.
Mamy nadzieję, że konferencja pozostawiła w Was mnóstwo refleksji, przemyśleń. Przypomnieliście sobie lub tylko utrwaliliście, że zmiana postrzegania Siebie – opiekuna osoby z niepełnosprawnością jest fundamentem do lepszego życia dla nas samych, naszych dzieci, rodzin i całego społeczeństwa.
Pozostańcie dalej z nami, obserwujcie, komentujcie, podsuwajcie Wasze inspiracje do warsztatów, kolejnych wydarzeń. Konferencyjny panel dyskusyjny był dowodem, że jest to niewątpliwe potrzebne.

Wspólnie musimy zadbać o przyszłość osób z niepełnosprawnością.

Dowiedz się o naszych wydarzeniach, chętnie dzielimy się naszym doświadczeniem i osiągnięciami na całym świecie

Przejdź do treści