Realizujemy projekty Unii Europejskiej
Fundacja Giganci
dla opiekunów osób z ASD.
Realizujemy projekty
Unii Europejskiej skierowane do opiekunów osób z niepełnosprawnością
Fundacja Giganci jest organizacją pozarządową zajmującą się wspieraniem osób z niepełnosprawnością, w tym osób z ASD oraz ich rodziny. Regularnie angażujemy się w projekty Unii Europejskiej mające na celu badanie i dzielenie się najlepszymi praktykami w budowaniu bezpiecznej i szczęśliwej społeczności opiekunów osób z niepełnosprawnością, w tym z ASD.
Serdecznie dziękujemy za partnerstwo i zaproszenie do udziału w projektach, które zmienią nasze społeczeństwo na lepsze i dadzą współczesnym nastolatkom z ASD szansę na szczęśliwą przyszłość.

Cenne Doświadczenie
W ramach realizacji projektu Unii Europejskiej skierowanego do opiekunów osób z niepełnosprawnościami odwiedziliśmy kilka ośrodków, stworzonych dla niepełnosprawnych z autyzmem przez francuskie stowarzyszenie Sesame Autisme Occitanie Est – SAOE.
Stowarzyszenie jest niezwykle, osoby je tworzące i tam pracujące w niesamowity sposób zrealizowały swoją misję zapewnienia osobom z autyzmem godnych warunków życia i wsparcia opiekunów tych osób. Było to jednak możliwe nie tylko dzięki olbrzymiej pracy i zaangażowaniu osób tworzących Stowarzyszenie ale również dzięki systemowi obowiązującemu we Francji.
Czytaj więcej
W zadaniach z sektora zapewniającego pomoc i opiekę osobom z niepełnosprawnościami zasadniczy nacisk kładziony jest we Francji na zintegrowanie osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem i umożliwienie osobom niepełnosprawnym prowadzenie jak najszerszej aktywności poprzez zapewnienie im maksymalnie zróżnicowanego systemu wsparcia.
Wsparcie to zapewnić ma respektowanie podstawowych praw, takich jak prawo do edukacji, prawo do pracy, godnego wynagrodzenia za pracę, godnego świadczenia kompensacyjnego, prawo do opieki, gdy kondycja psychofizyczna, zdrowotna tego wymaga.
Wyrównywanie szans- jest to podstawowe zadanie, które każde państwo i jednostka terytorialna powinny realizować. Nie jest to zadanie proste, ale konieczne i możliwe do zrealizowania. Wystarczy jedynie zdefiniować potrzeby i zaplanować w jaki sposób je zrealizować. We Francji realizacja tego zadania odbywa się poprzez ukierunkowane instytucje, które w sposób zróżnicowany zapewniają osobom z niepełnosprawnościami godne życie. Powołane są i funkcjonują instytucje zapewniające wsparcie niepełnosprawnym w ich domach, umożliwiające im także korzystanie w pełni z życia społecznego. Działają wyspecjalizowane centra opiekuńcze (centra opiekuńcze zapewniające całodobową opiekę, opiekę kilkudniową, opiekę sporadyczną. Istnieją centra, w których niepełnosprawni pracują, centra zapewniające stałą opiekę medyczną.
Francuski system wydaje się spójny i pełny. Jak to osiągnięto? Od czego należy zacząć, żeby i w Polsce dostępne były różne formy wsparcia dla osób niepełnosprawnych, w szczególności dla osób z autyzmem.
Przede wszystkim nie można zapominać że to osoba niepełnosprawna powinna być w centrum każdej akcji, że to jej potrzeby należy zrealizować.
W tym celu niezbędne jest zdefiniowanie i wyartykułowania tych potrzeb oraz kolejno, określenie perspektywy ich realizacji. Należy także weryfikować sposób realizacji przez poszczególne instytucje ich zadań. Francuskie prawo przewiduje dla każdego departamentu, co pięć lat, obowiązek zdefiniowania aktualnych potrzeb osób niepełnosprawnych i określenie sposobu ich realizacji, nadto aby polepszać świadczone przez instytucje usługi, każda z nich poddawana jest – również raz na pięć lat ewaluacji. Stworzony jest także system koordynowania zadań państwa i departamentu, stworzone są klarowne systemy finansowania instytucji. Wszystko to pozwala odnaleźć najwłaściwsze dla danej osoby miejsce w społeczeństwie.
Może to być indywidualny dom, w którym na stałe mieszka kilku dorosłych autystów mogących liczyć stale na wsparcie opiekuna, niewielki ośrodek, w którym usytuowane są mieszkania dla niepełnosprawnych, ośrodek, w którym niepełnosprawni mają pełną opiekę, w tym medyczną ale przy tym każdy z nich ma swoje własne miejsce, tylko dla niego (pokój z łazienką, ewentualnie z mini kuchnią). Może to być jednak także miejsce pracy- dostosowane do dysfunkcji osoby z niepełnosprawnością ( ferma, zakład produkcyjny, hotel…). Może to być także miejsce okazjonalnych spotkań z bezpieczna przestrzenią wokół. Takie przestrzenie stworzyło Sesame Autisme Occitanie Est.
Jako Fundacja, chcemy uzmysłowić na szeroką skalę, że trzeba podjąć trud stworzenia takich miejsc, chcemy jednak także pomóc je tworzyć. Potrzebne jest jednak do tego wsparcie państwa i gminy, które zaczyna się od zrozumienia potrzeb osób niepełnosprawnych a kolejno od tworzenia lub pomocy w tworzeniu miejsc zapewniających to wsparcie i określenie jasnego sposobu ich finansowania.

05.09.2024
Szkoła języka angielskiego Maltalingua
Za nami kolejne szkolenie, tym razem językowe...

21.06.2024
Konferencja-Debata
„Bezpieczna przyszłość dorosłych osób z autyzmem”
Z ogromną satysfakcją relacjonujemy wam przebieg naszej konferencji-debaty...

26-30.06.2024
Maison de l'Autisme
Tym razem, dzięki Erasmus+Edukacja dorosłych, Zarząd Fundacji dotarł do wyjątkowego miejsca...

21-30.05.2024
Szkolenie marketingowe agencji PRO Idei Agency dla organizacji pozarządowych
W ciągu dziewięciu dni od 21 do 30 maja zespół Fundacji Giganci pogłębił wiedzę...

02-04.05.2024
Obserwacja pracy w Stowarzyszeniu ETAP
W dniach od 2 do 4 stycznia 2024 roku mieliśmy okazję odbyć staż w niezwykłym miejscu...

25.09-03.10.2023
Szkoła języka angielskiego Maltalingua
Nasza Fundacja Giganci rozwija skrzydła...

22-26.08.2023
Obserwacja pracy w Stowarzyszeniu SAOE Francja
Pragnąc pozyskać wiedzę i szukając najlepszych wzorców oraz dobrych praktyk do budowy...